SMEAR TESTİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER – Antihpv Genital Sigil Kremi

SMEAR TESTİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Bağışıklık sistemi HPV ilişkisi
10 ADIMDA HPV’Yİ YENEBİLİRSİNİZ.
16 Ocak 2020

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserinin, görülme durumuna göre araştırmalar sonucunda altıncı sırada yer aldığı ortaya çıkmıştır, ölüm ile sonuçlanma açısından ise onuncu sırada yer aldığı kanıtlanmıştır. Peki rahim ağzı kanseri riskini neler arttırmaktadır? Sosyoekonomik düzeyin düşük olması, cinsel ilişkiye erken yaşlarda başlangıç yapmış olmak, birden fazla partner, A vitamini seviyesinin fazlası ile düşük olması hali ve HPV enfeksiyonu gibi sebepler rahim ağzı kanseri riskini oldukça arttıran durumlar olarak bilinmektedir.

Smear testi (Pap Smear) ise birçok ülkede rahim ağzı kanseri taraması için yapılmakta olan bir test olmaktadır. Kadınlarda kanser öncüsü yani prekanserin taranması için Smear testi kesinlikle şarttır. Rahim ağzı yani servikal kanser türü için de bu test yaptırılmalıdır. Ciddiye alınması gereken önemli bir testtir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Bu testin zor olduğunu düşünmeyin ve kendinizi asla strese sokmayın. Smear testinin ne kadar ağrısız bir test olduğunu tahmin bile edemezsiniz, Smear testi oldukça basit bir testtir. Regl dönemindeyken bu test yapılmaz. Regl döneminden 15-20 gün sonra bu testin yapılması için en uygun zaman olacaktır. Serviksin daha rahat görülebilmesi adına vajina içerisine bir muayene aleti yerleştirilir. Daha sonra ise rahim ağzı kısmına çok minik boyutta bir fırça sürülür ve bu şekilde hücre örnekleri rahat bir şekilde alınmış olur. Bu alınmış olan örnekler ise cam bir zemin üzerine konulur. Bir uzman (Patolog) cam zemin üzerine konulan hücreleri detaylı olarak inceler. Bu hücrelerde herhangi ters bir durum olup olmadığını araştırır. Bu testte asıl gaye kanserin varlığını netleştirmek değildir. Tam aksine kansere dönme ihtimali olan lezyonları görmektir. Çünkü bu tür lezyonlar tedavi edilebilir şeylerdir, bu da hastalık açısından fazlası ile önemlidir. Smear test sonucu pozitif olursa doktor muhtemelen HPV testi isteyecektir.

Eğer Smear testi yaptıracaksanız vajinanın hiçbir şekilde yıkanmamış olması gerekiyor. Bunun yanısıra vajinaya herhangi bir krem ya da ilacın da sürülmemiş olması gerekiyor. Smear testinden önce kırk sekiz saat içerisinde cinsel birliktelik yaşamamış olmanız da önemli bir kural oluyor.

Ne Zaman Smear Testi Yapılmalıdır?

İlk cinsel deneyimden 3 sene sonra bu test yaptırılabilir. 21 yaşından sonra yaptırılması daha iyi olacaktır. Otuz yaş altındaki kadınlar sene içerisinde 1 kez Smear testi yaptırmalıdır. Otuz yaş üzerindeki kadınlar ise 3 defa peşpeşe Smear testi sonuçları negatif gelmişse iki üç senede bir olmak üzere bu testin tekrarlanması gerekmektedir. Şu önemli detayı da unutmamak gerekir ki bağışıklık sistemi güçsüz olan kişiler, kortizon tedavisi alanlar, kemoterapi görenler ve HIV pozitif olan kişilerde bu test daha çok yapılmalıdır.

Smear Testinin Sonucu Nasıl Değerlendiriliyor?

Bethesta adlı bir sistem ile Smear testi sonuçları düzgün bir şekilde raporlanmaktadır. Negatif sonuç vardır, bu sonuçta testte hiçbir anormalliğe, kanseröz hücreye ve prekanseröz hücreye rastlanmamıştır. Anormal olan sonuçlar da görülebilir. Birtakım enfeksiyonlar anormal durumların meydana gelmesinde büyük rol oynar. Anormal sonuçlarda genel olarak enfeksiyon tedavisi öngörülmektedir.

Kişi HPV Aşısı Olmuşsa Buna Rağmen Smear Testi Yaptırmalı Mıdır?

Aşı, HPV’nin bazı türlerine karşı etki eder. Çünkü HPV’nin sayısız çoklukta türü bulunmaktadır. 6-11-16-18 en fazla rastlanan tiptir. Diğer tiplerde de çeşitli lezyonların meydana geldiği görülmüştür. Sonuç olarak HPV aşırı yaptırmış olan kişiler de Smear testi yaptırmalıdır.

Test Sonucu Anormal Olanlar Hangi Testleri Yaptırmalıdır?

Sonuçta bu bir testtir ve sonucu belirsiz ya da şüpheli olabilir. Anormal sonuç alındığında biyopsi, kolposkopi gibi tedavi yöntemleri ile devam edilebilir. Bunun yanısıra servikal küretaj da gerekli görülebilir.

 

 

 

Kullanıcı Yorumları

avatar
  Subscribe  
Bildir
Sipariş Ver
WhatsApp chat